Multiplication and Division- Class 5th Mathematics - Model School Entrance Practice Test
- Get link
- X
- Other Apps
Subject: Mathematics
Class : 5th
Topic: Multiplication and Division,
Number of Questions: 50
Multiplication and Division- Class 5th Mathematics - Model School Entrance Practice Test
The practice quiz for AP Residential School Entrance, Navodaya School, B.R. Ambedkar Gurukulam Entrance, and Model School Entrance Exams.
Quiz Topic: Multiplication and Division
1. 53216 × 8 = ?
Explanation: 53216 × 8 = 4,25,728.
2. 4185 × 100 = ?
Explanation: 4185 × 100 = 418500.
3. 7,89,143 × 1 = ?
Explanation: Any number multiplied by 1 remains the same. So, 789143 × 1 = 789143.
4. 8589 × 0 = ?
Explanation: Any number multiplied by 0 is always 0.
5. 321 ÷ 321 = ?
Explanation: Any number divided by itself (except 0) is 1.
6. 0 ÷ 14 = ?
Explanation: 0 divided by any non-zero number is always 0.
7. The cost of 1 horse carriage is ₹11,459. What is the cost of 6 such horse carriages?
Explanation: ₹11,459 × 6 = ₹95,179
8. 45123 × .......... = 0
Explanation: Any number multiplied by 0 is always 0.
9. 1111 ÷ 1111 = ?
Explanation: A number divided by itself is always 1 (except 0).
10. 26,152 × ........ = 26,152
Explanation: Any number multiplied by 1 remains the same.
11. 1234 × ........ = 91 × 1234
Explanation: 1234 × 91 = 91 × 1234 (Commutative Property of Multiplication).
12. In 1973 ÷ 100, what is the Quotient?
Explanation: 1973 ÷ 100 = 19 Quotient (100 × 19 = 1900)
13. In 1973 ÷ 100, what is the Remainder?
Explanation: 1973 − 1900 = 73 (Remainder)
14. A truck can carry 1500 kg weight in it. How much weight is carried by 11 such trucks?
Explanation: 1500 × 11 = 16500 kg
15. The cost of 8 buckets is ₹880. What is the cost of 5 such buckets?
Explanation: ₹880 ÷ 8 = ₹110. Then, ₹110 × 5 = ₹550
16. The cost of 63 erasers is ₹315. What will be the cost of 40 such erasers?
Explanation: ₹315 ÷ 63 = ₹5. Then, ₹5 × 40 = ₹200
17. Estimate the product of 30 × 19 =
Explanation: 30 × 19 ≈ 30 × 20 = 600
18. The product of two numbers is 200. One of them is 50. What is the other number?
Explanation: 200 ÷ 50 = 4
19. A factory produces 4358 buttons every day. How many buttons were produced in the year 2024?
Explanation: 4358 × 366 = 1595028
20. Sarada has ₹8028. She has to distribute them equally between her six children. How much money will each child get?
Explanation: ₹8028 ÷ 6 = ₹1338
21. Sushma saves ₹8400 every month. How much money she will save in 48 months?
Explanation: ₹8400 × 48 = ₹4,03,200
22. What is the product of the largest 4-digit number and the largest 2-digit number?
Explanation: 9999 × 99 = 9,89,901
23. Ankur deposits ₹2150 every month. How much will he deposit in 3 years if he deposits every month?
Explanation: ₹2150 × 12 × 3 = ₹77,400
24. Half of 4 dozens =...... items.
Explanation: Half of 4 dozens = 4 × 12 ÷ 2 = 24 items
25. The cost of 1 dozen mangoes is ₹360. What is the cost of 1 mango?
Explanation: ₹360 ÷ 12 = ₹30.
26. The cost of 124 TV sets is ₹52,08,000. Find the cost of one TV set.
Explanation: ₹52,08,000 ÷ 124 = ₹42,000
27. The cost of 355 dining tables is ₹6,21,250. What is the cost of each table?
Explanation: ₹6,21,250 ÷ 355 = ₹1,750
28. An LCD TV costs ₹41,000. What is the cost of 23 such LCD TVs?
Explanation: ₹41,000 × 23 = ₹9,43,000
29. The term fee per student is ₹2670. What is the total amount paid by 75 students of the same class?
Explanation: ₹2670 × 75 = ₹2,00,250
30. The air fare per person from Delhi to Bengaluru is ₹7850. If there are 115 passengers on the flight, how much did they all pay?
Explanation: ₹7850 × 115 = ₹9,02,750
31. In an orchard 1230 apples are plucked in a day. How many apples will be plucked in 120 days?
Explanation: 1230 × 120 = 1,47,600
32. 50 kg of jaggery costs ₹1500. What is the cost of 10 kg jaggery?
Explanation: ₹1500 ÷ 50 × 10 = ₹300
33. 2262 ÷ 39 =
Explanation: 2262 ÷ 39 = 58
34. There are 65 notes of ₹500. How much money is there altogether?
Explanation: 65 × 500 = ₹32,500
35. Hasan saves ₹16,410 every year. How much will he save in 20 years?
Explanation: ₹16,410 × 20 = ₹3,28,200
36. How many years will make 31,755 days?
Explanation: 31,755 ÷ 365 = 87
37. The product of two numbers is 37,86,006. If one of them is 654, then the other number is
Explanation: 37,86,006 ÷ 654 = 5,789
38. 49 × ______ = 610393
Explanation: 610393 ÷ 49 = 12,457
39. The product of two numbers is 200. One of them is 50. What is the other number?
Explanation: 200 ÷ 50 = 4
40. Estimate the result of 2992 ÷ 97 =
Explanation: 2992 ÷ 97 = 30
- Get link
- X
- Other Apps
Comments